Kategorie:

Leczenie zaburzeń miesiączki

Według statystyk, z zaburzeniami miesiączkowania boryka się około 20% kobiet. W grupie faktów są one objawem nieprawidłowości organicznych lub czynnościowych w organizmie kobiety, natomiast ich działanie ma zazwyczaj terapię hormonalną. Wszystkie panie zauważające u siebie pewne zaburzenia powiązane z menstruacją zapraszamy do polskiej przychodni ginekologicznej w Warszawie!

Zaburzenia miesiączkowania mogą wystąpić u wszystkiej panie w czasie od jakiś 9.-16. roku życia (czy z czasu, jak powinna pojawić się pierwsza miesiączka) do jakiś 45.-55. roku życia, czyli menopauzy. Prawidłowy cykl miesiączkowy jest od 25 do 35 dni, długość krwawienia wynosi od 3 do 7 dni, zaś fizjologiczna utrata krwi – od 30 do 80 ml. Co do zasady, zaburzenia miesiączkowania dotyczyć mogą każdego z tych elementów – w razie zauważenia u siebie jakichś nieprawidłowości należy jak łatwo udać się do ginekologa.

Objawy zaburzeń miesiączkowania

Do powszechnie będących objawów zaburzeń miesiączkowania zalicza się:

znaczne wydłużenie lub skrócenie czasu pomiędzy miesiączkami,
nagłe bardzo wysokie lub małe krwawienia,
dolegliwości bólowe (brzucha, narządów miednicy, pleców), nudności, wymioty,
plamienia pomiędzy miesiączkami,
bardzo rzadka, jasnoczerwona krew miesięczna lub pojawianie się skrzepów krwi.
Wiele osób nie bagatelizuje mówienie tego typu objawów, widząc je zbyt coś https://ginekolog-warszawa.pro/ normalnego. Takie badanie to brak! Nawet małe poprawki w właściwych do obecnej chwile miesiączkach mogą być symbolem, iż w układzie dzieje się coś złego. Należy więc bezwzględnie zachować czujność, obserwować nasz byt a w razie zauważenia czegoś niepokojącego natychmiast zgłosić się do specjalisty.

Leczenie zaburzeń miesiączkowania
Po wprowadzeniu charakteru zaburzeń miesiączkowania także ich podstaw, uczy się odpowiednie formy leczenia. Zazwyczaj polega ono na terapii hormonalnej – kobietom zleca się przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, zaś w razie potrzeby – także przeciwzapalnych i/lub przeciwbólowych. Umożliwia to m.in. uregulować długość cyklu a okres bycia krwawienia, jego moc, pomaga minimalizować dolegliwości bólowe itp. W poszczególnych przypadkach konieczne bywają zabiegi z obszaru chirurgii ginekologicznej –usunięcie błony dziewiczej, usunięcie torbieli na jajnikach itp.

Wszystkie kobiety borykające się z zaburzeniami miesiączkowania stawiamy na konsultacje do swej specjalistki z zakresu ginekologii – oferujemy profesjonalną opiekę, indywidualne rozwiązanie i wszystkie poszanowanie intymności!

Najczęstsze zaburzenia miesiączkowania

Jest wiele rodzajów zaburzeń miesiączkowania. U dziewcząt przygląda się niekiedy pierwotny brak miesiączki – korzystamy z nim do budowania, jeśli krwawienie nie pojawiło się pomimo przechodzenia przez nastolatkę 16. roku bycia. U kobiet wcześniej miesiączkujących spędza czasem wtórny brak miesiączki, lub co najmniej sześciomiesięczna przerwa w krwawieniach. Rzadkie miesiączkowanie to etapy liczące daleko niż 35 dni, z zmiany częste miesiączkowanie – cykle krótsze niż 21 dni.

Zaburzenia miesiączkowania dotyczyć mogą i bolesności miesiączek, ich mocy czy towarzyszących im objawów niepożądanych. Że dla wielu osób normą są miesiączki bolesne – wtedy w takich sytuacjach należy zgłosić się do ginekologa, który pomoże uporać się z takimi dolegliwości. U niektórych pań krwawieniom towarzyszą nudności oraz wymioty. Niekiedy miesiączki są bardzo wysokie, w pozostałych przypadkach – bardzo małe. W jakiejś z tych formy konieczna jest wizyta u ginekologa.

Zaburzenia miesiączkowania – przyczyny

Zaburzenia miesiączkowania mogą posiadać różne przyczyny – za każdym razem do ich ustalenia pomocny jest szereg badań, przede każdym hormonalnych. Do najpopularniejszych przyczyn zaburzeń miesiączkowania uznaje się jednak:

niewydolność podwzgórzowo-przysadkowa,
zaburzenia czynności osi podwzgórzowo-przysadkowej,
pierwotna niewydolność jajników,
wady lub kupione uszkodzenia macicy,
guzy wydzielające prolaktynę,
zaburzenia funkcji podwzgórzowo-przysadkowej,
guzy pourazowe lub pozapalne uszkodzenia okolicy podwzgórzowo-przysadkowej.
Wśród pozostałych średnich i relatywnie często występujących przyczyn zaburzeń miesiączkowania znajduje się wrodzony przerost nadnerczy, zespół policystycznych jajników, utrata masy ciała (nierozsądne odchudzanie), nadczynność tarczycy, wady wrodzone pochwy i błony dziewiczej, infekcje narządów rodnych, stres, powikłania przebytych środków i operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *