Kategorie:

Do czego służą wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne służą do leczenia problemów ze stopami.

Wkładka ortopedyczna to wkładka do butów, wyjmowana podeszwa buta lub wkładki, które zapewniają stopom wsparcie i komfort. Wyjmowane wkładki, zwane również wkładkami, podeszwą wewnętrzną lub wkładkami piętowymi, spełniają kilka funkcji, w tym terapię zapalenia powięzi podeszwowej, codzienny komfort obuwia, ogólną poprawę wzrostu, wsparcie dla podpór łukowych, podparcie łuku palca i ogólny komfort.

Ból stóp występuje częściej u osób z nadwagą, złą postawą, brakiem ruchu lub obuwia oraz z cukrzycą. Ponieważ są to czynniki ryzyka problemów ze stopami, zaleca się stosowanie wkładek ortopedycznych. Wkładki ortopedyczne zmniejszają dyskomfort odczuwany przez stopę po długich okresach noszenia butów, które nie zapewniają odpowiedniego podparcia stopy, przy jednoczesnym zachowaniu kondycji i zdrowia stopy.

Ból stopy występuje zwykle z powodu przepracowania mięśni kontrolujących łuk stopy. Te mięśnie stają się sztywne i powodują ból w palcach u nóg, piętach lub obu, szczególnie podczas noszenia płaskich butów przez dłuższy czas.

Najpopularniejsze typy wkładek ortopedycznych są amortyzowane i wstrzykiwane w piętę, kostkę i / lub podudzie w celu złagodzenia bólu stopy. Zapewniają również pewne podparcie pięty, chociaż może to nie być potrzebne. Są również stosowane w leczeniu zapalenia stawów. W niektórych przypadkach udowodniono, że wkładki ortopedyczne poprawiają funkcję stopy i zmniejszają ból związany z zapaleniem powięzi podeszwy.

Istnieją dwa rodzaje wkładek ortopedycznych: te, które są wkładane w piętę i / lub kostkę oraz te, które są używane zewnętrznie. Wkładki zewnętrzne są używane przez krótki czas, aby złagodzić ból związany z zapaleniem powięzi podeszwowej lub zapewnić dodatkową ochronę podpór łuku stopy, i są używane przez sportowców uprawiających sport i rekreację.

Stopy z bólem stopy zwykle cierpią na schorzenia zwane złamaniami naprężeniowymi śródstopia. Złamania naprężeniowe śródstopia spowodowane są nierównomiernym obciążeniem kości śródstopia. Te powierzchnie kości ocierają się o siebie podczas chodzenia lub biegania, powodując rozdzielanie się kości. Urazowe uszkodzenie kości otaczających śródstopie powoduje pęknięcia naprężeniowe śródstopia, którym często towarzyszy silny ból.

Leczenie złamań stresowych śródstopia zależy od ciężkości schorzenia i rodzaju urazu. Operacja jest czasami zalecana, jeśli stan jest ciężki lub jeśli złamania rozprzestrzeniły się na inne kości stopy. W wielu przypadkach wkładki ortopedyczne mogą pomóc w leczeniu złamań naprężeniowych śródstopia.

Osoby z bólem stóp mogą używać wkładek ortopedycznych do wielu różnych czynności. Na przykład wkładki ortopedyczne są stosowane w obuwiu sportowym w celu zapewnienia ochrony i wsparcia stopy i kostki, np. Podczas chodzenia, biegania, uprawiania sportu i ogólnego codziennego obuwia. Dostępne są również podpórki palców i łuki przeznaczone do sportów takich jak piłka nożna, turystyka piesza i narciarstwo.

Wkładki ortopedyczne są dostępne w dwóch formach:

wkładki wkładki i wkładki pełnej długości. Wkładki wkładki są zwykle uformowane tak, aby lepiej pasowały do ​​stopy i są wykonane z miękkich, elastycznych materiałów, które formują się wokół stopy, zapewniając maksymalny komfort. Pełnowymiarowe wkładki, które mają wsparcie łuku i pięty, zapewniają maksymalną stabilność i wsparcie podczas noszenia buta. Niektóre wkładki są wtopione w podeszwę buta, aby zapewnić dodatkowe wsparcie.

Innym rodzajem wkładek ortopedycznych są wkładki ortopedyczne, które zapobiegają urazom palców podczas noszenia butów. Pełnowymiarowe wkładki zostały zaprojektowane tak, aby pomóc stopie i kostce pozostać w prawidłowym ułożeniu, gdy stopa jest umieszczona w bucie i pomóc zapewnić dodatkową amortyzację w deszczową pogodę.

Wkładki ortopedyczne są również używane jako wsparcie stopy podczas takich czynności jak skakanie. Na przykład gracze uprawiający sporty takie jak koszykówka, siatkówka, softball, piłka nożna, lekkoatletyka i inne, potrzebują dodatkowego wsparcia. Pełnowymiarowe wkładki zapewniają bardzo potrzebną stabilność.

Niektóre osoby z zapaleniem stawów również noszą wkładki, które zapewniają dodatkowe wsparcie pięty jako część obuwia ortopedycznego. Dostępne jest również wsparcie kostki. Nie jest to zalecane w leczeniu zapalenia stawów, ale niektórzy pacjenci odczuli ulgę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *