wloknisci_pl_2WŁÓKNISCI PL –  WSPOMAGANIE ROZWOJU UPRAWY I PRZETWÓRSTWA KONOPI PRZEMYSŁOWYCH W POLSCE. 

Od roku 2012, działając jako nieformalna grupa działania „Włókniści PL”, dążymy do ponownego wprowadzenia do polskiej kultury rolnej i przemysłowej konopi siewnych, będących tradycyjnie ważną rośliną uprawną w Polsce, a w obecnym prawie i praktyce traktowaną bardzo restrykcyjnie.

Poprzez oddolne działania, poczynając od szkoleń dla przyszłych plantatorów, kontraktację uprawy, przetwórstwo a przede wszystkim upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat konopi, przywrócimy wspólnie ich tradycję uprawy i przetwórstwa w naszym kraju.

Roślina ta znajduje szerokie zastosowanie m. in. w przemyśle energetycznym, spożywczym, farmaceutycznym, budowlanym, tekstylnym oraz papierniczym. Stanowi ona duży potencjał dla polskiej gospodarki zwłaszcza, że jej uprawa nie wymaga stosowania żadnych środków chemicznych, a wytworzone z niej produkty mogą być w 100 % biodegradowalne, przyjazne dla środowiska.

Tak wszechstronne zastosowania czynią z konopi przemysłowych optymalne centrum rewitalizacji gospodarczej i technologicznej środowiska wiejskiego w Polsce. Przywrócenie – niegdyś znacznej (1960 r – 30 tys. ha, 2009 r – 2 tys. ha) skali uprawy i przetwórstwa, stworzy liczne i różnorodne miejsca pracy na terenach wiejskich i przyczyni się do rozwoju ekologicznych gałęzi produkcji.

Współpracując z małymi gospodarstwami, uprawiamy i przetwarzamy konopie głównie na cele spożywcze.  Pomagamy początkującym w uprawie i wszelkich formalnościach z nią związanych.  Tworzymy lokalne grupy producentów i przetwórców konopi w całej Polsce. Wierzymy, że nasze działania przyniosą  środowisku i nam wszystkim wymierne korzyści.

Włókniści PL – Konopie ratują świat.

info@wloknisci.pl Tel: 507226719

11429967_913253362051385_2058764552531115921_n